PDA

Zobacz pełną wersję : Zdrowy na automaciekrzsad
05-01-2007, 18:35
Witam. Czy, zdrowy ( nie inwalida ) kandydat na kierowcę może być szkolony na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów ?. Jeśli tak, to gdzie można znaleźć stosowne rozporządzenia na ten temat?.

Włodek
05-01-2007, 20:40
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
z dnia 27 października 2005 r.
w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów

§ 19. Pojazdy, o których mowa w § 16 pkt 3, powinny:
1) być oznaczone i wyposażone w sposób określony odrębnymi przepisami;
2) spełniać wymagania, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3;
3) być zapewnione przez osoby:
a) ubiegające się o prawo jazdy kategorii B1,
b) niepełnosprawne posiadające orzeczenie lekarskie z adnotacją, że może prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia - pojazd jest przystosowany do rodzaju schorzenia osoby egzaminowanej,
c) egzaminowane, jeżeli egzamin przeprowadzany jest pojazdem z automatyczną skrzynią biegów;
4) być wyposażone w urządzenie rejestrujące przebieg egzaminu - w zakresie prawa jazdy kategorii B - z wyjątkiem pojazdu zapewnianego przez osobę egzaminowaną.
....

§ 25. 1. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy lub pozwolenie przystępuje do egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego, z zastrzeżeniem ust. 2, pod warunkiem spełnienia wymogów, o których mowa w art. 90 ust. 1 pkt 1-3 i 5 oraz ust. 2-5 ustawy.
2. Egzamin państwowy obejmujący wyłącznie egzamin praktyczny przeprowadza się dla osoby ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdem w zakresie prawa jazdy kategorii:
1) B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E;
2) A, B, C lub D, jeżeli posiada odpowiednio prawo jazdy kategorii A1, B1, C1 lub D1;
3) B jeżeli posiada wydane prawo jazdy kategorii B z ograniczeniem do prowadzenia pojazdów wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów.

Jak widzisz nic nie napisano w Rozporządzeniu, że z automatyczną skrzynią biegów mają jeździć inwalidzi :!:
Kontynuując twój tok myślenia 90% amerykanów musiałoby być inwalidami.
Szkolenie możesz prowadzić na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów (i hamulcem dla instruktora/egzaminatora)ale gdzie znajdziesz chętnych? Trzeba być chyba fanem automatów...
Prawojazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów jest niższej rangi! Z takim prawem jazdy możesz prowadzić tylko automaty i jest to wpisane (kod) na dokument.
Natomiast "normalne" kat "B" uprawnia cię do prowadzenia pojazdów samochodowych o dmc do 3,5T,ciągników rolniczych i maszyn samobieżnych.
Wszystkie te pojazdy mogą mieć ręczną lub automatyczną skrzynie biegów.

krzsad
05-01-2007, 22:23
Dzięki za info.
Uważam, że jest grupa kursantów, dla której nauka i zdanie egzaminu na automacie to jedyny sposób na uzyskanie prawa jazdy. Nauczenie na automacie jest technicznie dużo łatwiejsze. Jak wspomniałeś Włodku, 90% Amerykanów nie wsiądzie do samochodu jeśli to nie automat. A u nas jest inaczej? Czy znasz kobietę, która jeżdżąc automatem przesiądzie się z powrotem na manualną skrzynię? A czy dla osób starszych ( np. po 40-tce ), dla których samochód dopiero dzisiaj staje się koniecznością i nie mając zamiłowania do motoryzacji muszą zacząc jeździć, to nie jedyne rozsądne rozwiązanie? Zawsze przecież, nawet po paru latach, może taka osoba poddać się ponownie egzaminowaniu i wykreślić w prawku kod 78, tylko po co?

vitla33
02-03-2008, 19:58
ja jezdzilam nanualna i na automaty plulam ale jak maz mi kupil automat i przejechalam sie 2 razy to stwierdzilam zeby nigdy nie mowic nigdy to cos wspanialego jezdzic z automatyczna skrzynia biegow :P

gruby67
24-03-2008, 16:34
Skoro automat jest taki THE BEST to dlaczego jeszcze zawodowcy nie przesiedli sie na niego ???
MANUAL RULEZ ???

jerzy
06-05-2008, 21:18
Gruby-nie przesadzaj ja tez nie lubię automatu,ale kiedyś jechałem jest niezle,pomyśl, a biegi w sportowych bolidach ,czy już w osobowych przy kierownicy?-co powiesz?.pzdr... :roll:

delphi
07-05-2008, 00:39
Skrzynia automatyczna jest bardzo wygodnym rozwiazaniem. Prywatnie posiadam samochod wlasnie z taka skrzynia. Codziennie tez poruszam sie sluzbowo manualem i porownujac te 2 skrzynki to manual jest bardzo niewygodny i meczacy 8)
Wystarczy pojechac w dluzsza trase, zeby od razu wychwycic roznice w zmeczeniu.
Co do nauki na automacie to zamysl jest sluszny tyle, ze inwestowanie w samochod z automatem na pewno sie nie oplaci pomimo tego, ze jak wspomniales technicznie jazda automatem to bajka :) ........zwlaszcza ruszanie pod gorke :twisted:
Z drugiej strony bylbym ciekawy jakie byloby oblozenie takiej elki :)
Wezcie tez pod uwage, ze nie trzeba sie martwic jakie wozki sa w osrodku egzaminowania :twisted: i samochodzik bylby o wiele mniej "katowany" niz z tradycyjną skrzynią....praktycznie po opanowaniu kilku podstaw (i przywiazaniu lewej nogi do fotela :lol: ) taki kursant poruszalby sie autkiem jak wytrawny driver :D :wink: